Governance

Information about the current governing body and access to past documents

Parent Governor Election Result – February 2020

Following the ballot count for Parent Governor which took place on 4 February 2020; the below
named person was successful and will be appointed to the governing body for the 4-year period
ending 3 February 2024:

I have one child in year eight and two more joining shortly and would love the opportunity
to get more involved with the school.

Over the past 20 years I have worked in both accountancy and education which has given
me a wealth of experience. I am a Fellow of the Institute of Chartered Accountants (ICAEW)
and work as Head of Finance for a local company with income of £30 million and over 1,000
staff. Prior to this I spent 5 years teaching mathematics in secondary education, including 3
years at Range, which has given me a useful insight into both the school and the wider
educational system.

During my career I have been required to communicate effectively and build working
relationships at all levels. Together with my commitment and enthusiasm, I am confident
that I can help support the Governing Body in achieving the best for its students.

 

 

Governors  2019-20

Contact Details

Chair – Dr Mervyn Thomas – can be contacted via the Clerk or by e-mail at the address below:

Email:chair@range.sefton.sch.uk

Range High School

Stapleton Road

Formby

Liverpool L37 2YN

 

Clerk – Mrs Pauline Neilson – can be contacted by phone or by e-mail:

Email: governors@range.sefton.sch.uk
Phone: 07810 023464

If you need to contact a member of the governing body please either call or e-mail the Clerk.

Meeting Minutes

Full Governing Body Minutes

Member AGM Minutes

Other Documents

Memorandum of Association

Articles of Association

Delegation of Duties 2018-19

Governing Body 2019/20

 

Governing Body - 2019-20 / Attendance 2018-19

Name / CategoryFirst AppointedAttendance - Full - 2018-19Pecuniary / Business InterestsCommittees and Attendance 2018-19Link

Collette Buck

Parent
Trustee

09/2019
(term ends 15/09/2023)

MFL Faculty

Karen Owens

Parent
Trustee

09/2019
(term ends 15/09/2023)

Michele Gallen

Parent
Trustee

TERM ENDED

01/02/2016

31/01/2020

5/7Nil

Safeguarding + Leadership (0/3)
Teaching + Learning (2/3)

 MFL Faculty

Rod McGreevy

Parent
Trustee

03/10/2016
(term ends 02/10/2020)

5/7Nil

Safeguarding + Leadership (2/3)
Teaching + Learning (3/3)

Humanities

Jane McNeice

Parent
Trustee

04/11/2013
(term ends 20/09/2021)

 5/7Nil

Safeguarding + Leadership (VC) (2/3)
Resources (3/3)

English Faculty
SEN

Katrin Russell

Parent
Member +
Trustee

TERM ENDED

23/09/2010

24/09/2018

1/1Nil

Safeguarding / Attendance 

Richard Snowdon

Parent
Trustee

18/09/2017
(term ends 17/09/2021)

 6/7Nil

Safeguarding + Leadership (2/3)
Teaching + Learning (3/3)

IT & Business Faculty

Paul Steiger

Parent
Trustee

03/10/2016
(term ends 02/10/2020)

7/7Nil

Teaching + Learning (2/3)
Resources (2/3)
General Complaints (1/1)

14-19 Education / Website

Ian Burton
Parent

END OF TERM

25/09/2014
as Parent Gov

20/09/2018

1/1Nil

PPG

Ian Burton

Community
Vice Chair of Govs

Member + Trustee

20/09/2018
(term ends 19/09/2022)

6/6Nil

Teaching+Learning (C) (2/3)
Resources (VC) (3/3)
General Complaints (1/1)

PPG

Clare Gaskell

Parent
Trustee

04/02/2020
(term ends 03/02/24)

N/A

N/A

Kevin Grimes

Community
Trustee

10/09/2009
(term ends 20/09/2021)

 5/7Proprieter of Cafe d'Art, Formby (inc Art / picture framing / work wear / catering and events)

Safeguarding + Leadership (2/3)
Resources (1/3)

PE + Expressive Arts

Cathy Morris

Community
Member + Trustee

22/09/2016
(term ends 21/09/2020)

6/7Nil

Safeguarding + Leadership (1/3)
Resources (3/3)
Pay & Performance (1/1)

Jim Rimmer

Community

Member + Trustee

07/03/2013
(term ends 06/03/2021)

 6/7Nil

Safeguarding + Leadership (3/3)
Resources (C) (3/3)
Pay & Performance (1/1)

Science

Katrin Russell

Member

07/05/2020

Mervyn Thomas

Community

Chair of Governors
Member + Trustee

01/09/2007
(term ends 31/08/2023)

6/7Nil

Safeguarding + Leadership (3/3)
Teaching + Learning (3/3)
Resources (3/3)
Pay & Performance (C) (1/1)

Maths & Numeracy /
DT Faculty
 

Mike McGarry

Headteacher

09/2019

Graham Aldridge

Headteacher

TERM ENDED

09/2009

31/08/2019

6/7Nil

Safeguarding + Leadership (2/3)
Teaching + Learning (3/3)
Resources (3/3)
Pay & Performance (1/1)

Sandra Mornington

Staff (teacher)

TERM ENDED

25/09/2014

24/09/2018

1/1Nil

Paul Povey

Staff (Teacher)
Trustee

14/09/2017
(term ends 13/09/2021)

5/7Nil

Teaching + Learning (1/3)
Resources (2/3)

Sara McCarthy

Staff (Associate)
Trustee

09/19
(term ends 30/09/2023)

Jonathan Mumford

Staff (Teacher)
Trustee

09/19
(term ends 30/09/2023)

Jackie Talbot

Staff (Teacher)
Trustee

09/19
(term ends 30/09/2023)

ASSOCIATE GOVERNOR

Sue Donnelly

Associate

05/12/19
(term ends 04/12/23)

N/A

N/A

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Tom Dolly
Deputy Headteacher

Attended Full Meetings and Teaching + Learning Committee.
No Voting rights.

Carolyn Ainsworth
Assistant Headteacher
(14-19 Education)

Attended Full Meetings and Teaching + Learning Committee.
No Voting rights.

Gayle Phillips
Assistant Headteacher
(Curriculum)

Attended Full Meetings and Teaching + Learning Committee and Safeguarding and Leadership Committee. No Voting rights.

Clair Quinn
Assistant Headteacher
(Wellbeing)
RET 31/08/2019

Attended Full Meetings and Safeguarding and Leadership Committee.
No Voting rights.

Husband - Andy Griffith - is an Educational Training Consultant

Andy Pritchard
Resources Director

Attended Full Meetings and Resources Committee.
No Voting rights.

Contributor to the iCroner website - School Finance. Board Member of Cobalt Housing - Registered Charity. Daughter employed by Orian Cleaning

Vicky Ashworth
Associate Leader (Behaviour)

David Cregeen
Associate Leader
(Personal Development)